FS FURIANT

         

Baráčnický taneční soubor "FURIANT" vznikl v na konci roku 1999. První krůčky podnikali mladí členové baráčnické obce vskutku pomaloučku. Pomocí videokazet začali nacvičovat lehké folklórní tance. Podle této předlohy se tanec naučil jeden pár, a pak své poznatky předával ostatním na zkoušce. Soubor zkouší každou neděli a rozhodně se nebrání svému rozšiřování o nové tváře. Nyní soubor čítá cca 16 členů o věkovém průměru asi 36 let. Za sebou má již nespočet vystoupení převážně na domácí půdě. Dostal se ale i za hranice, do Německa a Chorvatska, kde se svým programem sklidil velké ovace. Na své konto si může směle připsat i dva festivaly baráčnických souborů, kde se rozhodně neztratil. Za úspěch se dá považovat i vystoupení na Křižíkově fontáně v Praze v rámci festivalu Českých a Moravských dechovek.

Repertoár souboru FURIANT je dnes již natolik bohatý, že dokáže dát dohromady téměř hodinové vystoupení plné živých folklórních tanců a ještě něco navíc. Na doplnění programu je možné zatančit Českou a Moravskou besedu, kdy každá trvá asi 14 minut. Dále se pak od nás můžete dočkat všelijakého veselého zpestření vašich akcí, například kankánem.

Soubor FURIANT Malá Bělá to není jenom tancování. Je to parta fajn lidí, která se účastní všech možných akcí pořádaných i okolními obcemi. Jsou to lidé, kteří v rámci práce v baráčnické organizaci pořádají i vlastní akce. Jedná se převážně o udržování staročeských zvyků a tradic.
(Masopust, staročeské máje, dožínky…) Dále je to pak pořádání plesu, tanečních zábav a výletů. Od roku 2002 se několik členů souboru stará i o dětský soubor KOMINÍČEK, který navštěvuje průměrně 16 dětí.

DFS KOMINÍČEK

                      

Dětský folklorní soubor KOMINÍČEK pracuje již 16 let a jako vedoucí zde dobrovolně pracovali manželé BAJEROVI a MONIKA ČAPKOVÁ. Dnes se o malé tanečníky stará MONIKA ČAPKOVÁ a PETR PROKORÁT. Zkoušky KOMINÍČKU jsou každý pátek (pokud není určeno jinak) od 15 hodin ve zkušebně v Malé Bělé (bývalý obchod).

Do KOMINÍČKU chodí děti od předškolního věku až po deváťáky. Pro všechny se snažíme najít program, který by je zajímal a byly schopné ho pochopit a zatančit či předvést. Učíme se rytmice, zpíváme, přednášíme a zabýváme se především lidovými tanci lehčího typu. Ti starší mohou zkusit i něco těžšího.

Každý rok pořádáme v rámci Kominíčku výlet za poznáním a vánoční nadílku - vše hrazeno z rozpočtu Obce baráčníků na Malé Bělé. Za kroužek se nic neplatí a kromě bílých silonek (dívky) či podkolenek (chlapci) a černých bot Vás tento kroužek nic nestojí. Jen trochu toho času při dopravě dítek na kroužek a pak při vystoupeních. Těch bývá kolem šesti do roka.

V roce 2010 vystupovaly děti na folklórním festivalu v Nymbuce. V 2011 ho čekali zrovna jako dospělý soubor FURIANT hned festivaly tři... Folklórní festival - Mníšek pod Brdy, Ústí nad Labem, Bakov nad Jizerou.

TOPlist